User Tools

Site Tools


arduivadas_elektronika

Skirtumai

Čia matote skirtumus tarp pasirinktos versijos ir esamo dokumento.

Link to this comparison view

Next revision
Previous revision
arduivadas_elektronika [2015/10/05 07:31]
ignas sukurtas
arduivadas_elektronika [2016/01/25 12:23] (esamas)
simonas
Linija 2: Linija 2:
 ===== Elektrinės grandinės ===== ===== Elektrinės grandinės =====
  
-Kasdieną mus supa įvairiausi elektroniniai įrenginiai,​ prietaisai, kurie apdoroja, valdo ir perduoda labai daug informacijos. Visų jų pagrindas elektrinės grandinės. ​+{{:​temp.png?​200 |}} Mus supa įvairiausi elektroniniai įrenginiai,​ prietaisai, kurie apdoroja, valdo ir perduoda labai daug informacijos. Visų jų pagrindas elektrinės grandinės. ​
 Elektrinėse grandinėse visa informacija (komandos, skaičiai, garsai, vaizdai) perduodama **elektriniais signalais** – elektrinės įtampos (U) pokyčiais, impulsais. Elektrinėse grandinėse visa informacija (komandos, skaičiai, garsai, vaizdai) perduodama **elektriniais signalais** – elektrinės įtampos (U) pokyčiais, impulsais.
  
-{{ :​temp.png?​200|}}Pagal elektrinio signalo apdorojimo pobūdį grandinės yra skirstomos į **analogines**,​ **skaitmenines**.+Pagal elektrinio signalo apdorojimo pobūdį grandinės yra skirstomos į **analogines**,​ **skaitmenines**.
 Analoginis signalas, skirtingu laiko momentu, tarp aukštosios ir žemosios įtampos lygmenų turi be galo daug reikšmių. Analoginis signalas, skirtingu laiko momentu, tarp aukštosios ir žemosios įtampos lygmenų turi be galo daug reikšmių.
 Skaitmeninis signalas turi tik dvi reikšmes, kurias atitinka du elektrinės įtampos lygmenys – aukštasis ir žemasis (žr. 1 pav.). Skaitmeninis signalas turi tik dvi reikšmes, kurias atitinka du elektrinės įtampos lygmenys – aukštasis ir žemasis (žr. 1 pav.).
  
 ==== Elektrinių grandinių prototipavimas ==== ==== Elektrinių grandinių prototipavimas ====
-Geriausias būdas išsiaiškinti kaip veikia įvairūs elektroniniai prietaisai, jų grandinės, nustatyti ir suvokti jas sudarančių elementų veikimo, tarpusavio sąveikos dėsningumus – jas surinkti ant maketo plokštės (žr. 2 pav.). Toks aiškinimosi būdas vadinamas elektrinių grandinių prototipavimu ar tiesiog – maketavimu ar modeliavimu.+{{:​temp2.png?​200 |}} Geriausias būdas išsiaiškinti kaip veikia įvairūs elektroniniai prietaisai, jų grandinės, nustatyti ir suvokti jas sudarančių elementų veikimo, tarpusavio sąveikos dėsningumus – jas surinkti ant maketo plokštės (žr. 2 pav.). Toks aiškinimosi būdas vadinamas elektrinių grandinių prototipavimu ar tiesiog – maketavimu ar modeliavimu.
  
  
-{{ :​temp2.png?​200|}}Surenkant grandinę ant maketo plokštės, nereikia lituoti elementų, dalių kontaktai, jungiamieji laidai tiesiog įstatomi į specialius kontaktinius lizdus (žr. Kaip sudaryta maketo plokštė). Modeliuodami elektrinę grandinę, galime eksperimentuoti su įvairiais jos elementais, funkciniais parametrais,​ savybėmis.+Surenkant grandinę ant maketo plokštės, nereikia lituoti elementų, dalių kontaktai, jungiamieji laidai tiesiog įstatomi į specialius kontaktinius lizdus (žr. Kaip sudaryta maketo plokštė). Modeliuodami elektrinę grandinę, galime eksperimentuoti su įvairiais jos elementais, funkciniais parametrais,​ savybėmis.
  
 ===== Elektronikos elementai ir komponentai ===== ===== Elektronikos elementai ir komponentai =====
Linija 22: Linija 22:
 {{:​det01.jpg?​100 |}}Tam tikros varžos prietaisas, naudojamas srovės apribojimui pagal Omo dėsnį I=U/R, kur I  – srovės stipris, U – įtampa ir R – elektrinė varža. Elektrinės varžos matavimo vienetas – omas (Ω). Vartojami ir didesni varžos vienetai - kiloomas (kΩ), megaomas (MΩ) ir kt.  {{:​det01.jpg?​100 |}}Tam tikros varžos prietaisas, naudojamas srovės apribojimui pagal Omo dėsnį I=U/R, kur I  – srovės stipris, U – įtampa ir R – elektrinė varža. Elektrinės varžos matavimo vienetas – omas (Ω). Vartojami ir didesni varžos vienetai - kiloomas (kΩ), megaomas (MΩ) ir kt. 
 1 kΩ = 1000 Ω, 1 MΩ = 1000 000 Ω. 1 kΩ = 1000 Ω, 1 MΩ = 1000 000 Ω.
-Rezistoriaus varžos dydis nurodomas ant korpuso spalviniu kodu (žiūrėti žemiau)./+Rezistoriaus varžos dydis nurodomas ant korpuso spalviniu kodu (žiūrėti žemiau).
 Jungiant: Neturi prijungimo ypatybių. Jungiant: Neturi prijungimo ypatybių.
  
Linija 28: Linija 28:
 {{:​det02.jpg?​100 |}}Keičiamos varžos prietaisas, turintis tris išvadus (du fiksuotus ir tarp jų slankiojantį perkeliamą). Perkeliant slankiojantį kontaktą, keičiasi varžų santykis tarp vidurinės ir kraštinių kojelių. {{:​det02.jpg?​100 |}}Keičiamos varžos prietaisas, turintis tris išvadus (du fiksuotus ir tarp jų slankiojantį perkeliamą). Perkeliant slankiojantį kontaktą, keičiasi varžų santykis tarp vidurinės ir kraštinių kojelių.
 Jungiant: Būtina atsižvelgti,​ kad potenciometro vidurinė kojelė yra sujungta su slankiojančiu kontaktu. Jungiant: Būtina atsižvelgti,​ kad potenciometro vidurinė kojelė yra sujungta su slankiojančiu kontaktu.
- 
-=== Kondensatorius (keraminis) === 
-{{:​det03.jpg?​100 |}}Tai prietaisas gebantis kaupti ir išlaikyti nedidelį elektros krūvį iki 1 μF. Kondensatoriaus savybė kaupti elektros krūvius apbibudinama fizikiniu dydžiu, vadinamu elektrine talpa. Jos matavimo vienetas faradas (F). Vartojami ir mažesni vienetai: mikrofaradas (μF) – 1 μF = 0,000001 F,  
-nanofaradas (nF)  – 1 nF = 0,000000001 F, pikofaradas (pF)  – 1 pF = 0,​00000000001 F, 
-Jungiant: Kondensatorius galima suskirstyti į dvi grupes: poliarizuotus ir nepoliarizuotus. Keraminiai kondensatoriai yra nepoliarizuoti,​ todėl neturi prijungimo ypatybių. 
- 
-=== Kondensatorius (elektrolitinis) === 
-{{:​det04.jpg?​100 |}}{{ :​det045.png?​100|}}Tai prietaisas gebantis kaupti ir išlaikyti elektros krūvį - 1 μF ir didesnės talpos. Elektrolitinius kondensatorius jungiant su rezistoriais patogu kurti įvairias "laiko grandines",​ nes prireikia laiko tokį kondensatorių įkrauti. ​ 
-Jungiant: Elektrolitiniai kondensatoriai yra poliarizuoti,​ todėl montuojant, reikia į tai atkreipti dėmesį, nes priešingu atveju kondensatorius gali būti sugadintas. 
  
 === Diodas === === Diodas ===
Linija 63: Linija 54:
  
 === Servo variklis === === Servo variklis ===
-{{::​det15.jpg?​100 |}} Servo varikliai naudojami ten, kur reikalingas tikslus pasukimo kampas. Jų apsisukimo kampas yra nuo 0º iki 180º (kartais daugiau, pvz. 360º ), bet jie nesisuka pastoviai. Jų valdymas vyksta nuo 1 ms (0º) iki 2 ms (180º) trukmės impulsais, kurie yra paverčiami sukamuoju judesiu, pasukančiu veleną atitinkamu kampu. Paprastai jie maitinami 4,8-6 V įtampa (raudonas ir juodas laidai), judėjimui reikalingas valdymo signalas (baltas laidas).\+{{::​det15.jpg?​100 |}} Servo varikliai naudojami ten, kur reikalingas tikslus pasukimo kampas. Jų apsisukimo kampas yra nuo 0º iki 180º (kartais daugiau, pvz. 360º ), bet jie nesisuka pastoviai. Jų valdymas vyksta nuo 1 ms (0º) iki 2 ms (180º) trukmės impulsais, kurie yra paverčiami sukamuoju judesiu, pasukančiu veleną atitinkamu kampu. Paprastai jie maitinami 4,8-6 V įtampa (raudonas ir juodas laidai), judėjimui reikalingas valdymo signalas (baltas laidas).
 Jungiant: Būtina atsižvelgti į maitinimo ir valdymo laidų išdėstymą,​ kodinę spalvą. Jungiant: Būtina atsižvelgti į maitinimo ir valdymo laidų išdėstymą,​ kodinę spalvą.
  
Linija 70: Linija 61:
 Jungiant: Kadangi variklio sukimosi kryptis priklauso nuo per jį tekančios elektros srovės krypties, būtina atsižvelgti į matinimo šaltinio polių prijungimą. Jungiant: Kadangi variklio sukimosi kryptis priklauso nuo per jį tekančios elektros srovės krypties, būtina atsižvelgti į matinimo šaltinio polių prijungimą.
  
-=== Garsiakalbis=== +=== Garsinis signalizatorius (Pjezo skambutis===
-{{:​det10.jpg?​100 |}}Elektromagnetinis prietaisas, kuriuo tekančios elektros srovės impulsai paverčiami garsu.  +
-Jungiant: Neturi prijungimo ypatybių. Atsižvelgti į polius reikia tik jungiant kelis garsiakalbius prie vieno garso šaltinio +
- +
-=== Garsinis signalizatorius (Pjezo skambutis ===+
 {{:​det10b.jpg?​100 |}}Elektromechaninis prietaisas, kuriuo tekančios elektros srovės impulsai sužadina jo garsinį toną. ​ {{:​det10b.jpg?​100 |}}Elektromechaninis prietaisas, kuriuo tekančios elektros srovės impulsai sužadina jo garsinį toną. ​
 Jungiant: Būtina atsižvelgti,​ kad prietaisas yra poliarizuotas. Teigiamas polius (+) dažniausiai žymimas signalizatoriaus viršuje, neigiamo poliaus (-) kojelė yra trumpesnė. Jungiant: Būtina atsižvelgti,​ kad prietaisas yra poliarizuotas. Teigiamas polius (+) dažniausiai žymimas signalizatoriaus viršuje, neigiamo poliaus (-) kojelė yra trumpesnė.
Linija 82: Linija 69:
 Jungiant: Būtina atsižvelgti į rėlės kontaktinių kojelių išdėstymo tvarką. Jungiant: Būtina atsižvelgti į rėlės kontaktinių kojelių išdėstymo tvarką.
  
-=== Atmintinės ===+===== Atmintinės ​=====
 {{:​rezistoriai_01.png?​380 |}}{{ :​rezistoriai_02.jpg?​380|}} {{:​rezistoriai_01.png?​380 |}}{{ :​rezistoriai_02.jpg?​380|}}
  
Linija 89: Linija 76:
 {{ :​iliustr3_1.jpg |}}{{ :​iliustr3_2.jpg |}} {{ :​iliustr3_1.jpg |}}{{ :​iliustr3_2.jpg |}}
  
 +[[arduivadas_arduivadas|Įvadas į Arduino, pasiruošimas darbui]]
arduivadas_elektronika.1444019467.txt.gz · Keista: 2015/10/05 07:31 vartotojo ignas